Referaadi koostamine
Referaadi põhiolemus
Referaat on kellegi teise seisukohtade esitamine, ülevaade mingist tööst või töödest. See on kokkuvõtlik terviktekst, mis hõlmab kõik olulise alustekstidest, kuid väldib teisejärgulisi üksikasju. Referaadi ülesandeks on koguda, süstematiseerida ja üldistada juba olemasolevat informatsiooni. Referaadi kirjutamine on parim viis sundida end läbi lugema alustekste ja loetust aru saama, sest ilma sisu mõistmata ei ole võimalik refereerida. See ei ole referaat, kui kirjutad raamatus või internetis oleva artikli lihtsalt ümber oma töösse. Ka see ei ole referaat, kui kirjutad omaloomingulist juttu nagu kirjandis ja esitad ainult enda mõtteid.
Referaadi osad
Tavapäraselt koosneb referaat järgmistest osadest:
- Tiitelleht
- Sisukord
- Sissejuhatus
- Põhiosa (jaguneb peatükkideks ja need omakorda alapeatükkideks)
- Kokkuvõte
- Kasutatud allikate loetelu
- Lisad
Viitamine
Viitamisega näidatakse, millisest allikast käsitletavad mõtted, faktid või andmed pärit on. Kõikidele oma töös kasutatud materjalidele tuleb nõuetekohaselt viidata. Kui sa seda ei tee, siis on su töö loomevargus ja see, nagu igasugune vargus, on karistatav (vt ka teksti autoriõigustest). Plagiaat ei ole üldiste ja laialt tuntud teadmiste kasutamine (Suvi on soe. Maakera on ümmargune). Viidata tuleb raamatutele, ajakirjadele, intervjuudele, dokumentidele, internetiartiklitele ning samuti veebist saadud piltidele, videotele, e-kirjadele jm. Referaadi lõpus esitatakse kõigi kasutatud allikate loetelu.
Viitamine ja allikakirjete koostamine
Kasutatud allikad
Lorents, B., Laugasson, E., Toom, H., Taliaru, K., Dreier, T. (2012). Informaatika materjale põhikoolile. Loetud aadressil https://arhiivi-tiiger.edu.ee/arhiiv/havike/arvutiopik/index.html%3Fp=17.html